KOLOROWA LOKOMOTYWA
Written by admin, 12 maja, 2014
KOLOROWA LOKOMOTYWA
Gminna Biblioteka Publiczna w Łubnicach bierze udział w projekcie pn. „Kolorowa Lokomotywa – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego. Poznaj łódzką małą ojczyznę”, realizowanego przez Łódzki Dom Kultury.
Ideą projektu jest stworzenie programu edukacji ekologicznej, łączącego warsztaty artystyczne z praktycznymi zadaniami ochrony i pielęgnowania najbliższego otoczenia.
Partnerami projektu są: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Dom Papiernika przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Politechnika Łódzka Instytut Architektury i Urbanistyki.
Uczestnicy projektu z gminy Łubnice: grupa dzieci z kółka teatralnego działającego przy GBP Łubnice.
Projekt dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Projekt obejmie realizację 6 typów warsztatów, które bazują na idei recyklingu:
1. Tkanina, Warsztat z tkaniny i koronki (partner: Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi)
Na warsztatach odbiorcy poznają techniki wykonywania drobnych przedmiotów artystycznych z różnych rodzajów tkanin, koronek, tiulu, nici, włóczki, pasmanterii, itp., które zostały przeznaczone do wyrzucenia, a jednak w tym wypadku dano im „drugie życie”. Użyte materiały poddane zostaną fizycznemu recyclingowi.
Prowadzenie: Danuta Lorent-Więckowska, artysta plastyk realizatorka warsztatów plastycznych.
2. Tkanina, Warsztat z filcowania na mokro – ŁDK
Uczestnicy wykonają unikatowe płaskie kompozycje kolorystyczne bądź drobne przedmioty dekoracyjne, które będą stanowiły elementy ubioru i scenografii. Do warsztatów zostaną wykorzystane odrzuty i resztki wełny czesankowej. Użyte materiały poddane zostaną fizycznemu recyclingowi.
Prowadzenie: Agnieszka Frontczak, artysta plastyk, realizatorka warsztatów plastycznych w technice filcu na mokro.
3. Tkanina, Warsztat z projektowania ubiorów i elementów scenograficznych z surowców odzyskanych (partner: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi)
Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z metodami konstruowania ubiorów scenicznych oraz elementów scenograficznych z materiałów odzyskanych: papieru, tektury, tkanin, włókien. Użyte materiały poddane zostaną fizycznemu recyclingowi.
Prowadzenie: dr Ewa Bloom-Kwiatkowska, artysta plastyk, kierownik Pracowni Zagadnień Scenograficznych ASP, realizatorka warsztatów plastycznych, a także studentki 4 i 5 roku studiów.
4. Papier, Warsztat odzyskiwania i produkcji papieru (partner: Dom Papiernika przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi)
Zostanie zaprezentowany proces powstawania papieru z surowców wtórnych. Uczestnicy warsztatu będą mogli przekonać się na własne oczy jak mało skomplikowane jest uzyskanie papieru ze słomy czy drewna i co trzeba zrobić, aby ten papier uzyskać. Za tworzywo do robienia papieru zostaną wykorzystane zmiażdżone i rozdrobnione włókna roślinne, np. słomy. Użyte materiały poddane zostaną fizycznemu recyclingowi.
Prowadzenie: Ryszard Uljański – specjalista papiernictwa, pracownik Politechniki Łódzkiej, założyciel Domu Papiernika i Fundacji „Ocalić od zapomnienia” mającej na celu zachowanie dla przyszłych pokoleń tradycyjnych technik pozyskiwania papieru i druku.
5. Warsztaty ze scenografii ekologicznej – inspiracja architekturą biomorficzną (partner: Politechnika Łódzka, Instytut Architektury i Urbanistyki)
Warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników z rozwiązaniami pro-środowiskowymi szczególnie dotyczącymi przestrzeni publicznych. W trakcie zajęć zostaną wykonane elementy dekoracji nawiązujące do proekologicznych rozwiązań architektonicznych m.in. z tektury. Użyte materiały poddane zostaną fizycznemu recyclingowi.
Prowadzący: mgr inż. arch. Joanna Matuszewska, mgr inż. arch. Tomasz Grzelakowski oraz 2 asystenci (do wyboru)
6. Warsztat teatralny – ŁDK i powiatowe centra kultury
Realizowane będą na terenie powiatowych/gminnych/miejsko-gminnych centrów kultury do wiersza „Ptasie radio”. Autorami scenariusza spektakli będą nauczyciele i animatorzy kultury z placówek partnerskich. Aktorami zaś dzieci z placówek partnerskich.
Kalendarium Sesji i Komisji
Numery alarmowe
„CZYSTE POWIETRZE”
Biblioteka oraz świetlice wiejskie
PSZOK
Uchwały
Najnowsze wpisy
- Najlepsi absolwenci szkół podstawowych z Gminy Łubnice
- Płatność dla małych gospodarstw
- Zapytanie Ofertowe
- Obwieszczenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu z dnia 04.08.2023 r. o wydanej decyzji utrzymującej w mocy decyzję Wójta Gminy Łubnice z dnia 26.06.2023 r., znak: RI.6220.1.2023.
- Rozwój edukacji przedszkolnej