Herb Gminy


Gmina Łubnice

Herb Gminy

Gmina Łubnice

Beneficjenci rent strukturalnych

Written by admin, 20 lutego, 2013

INFORMACJA

dla beneficjentów rent strukturalnych

dotycząca obowiązku aktualizacji danych w ZUS


 

 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca renty strukturalne przyznane na podstawie:

1) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich (Dz. U. Nr 114, poz. 1191 z późn. zm.);

2) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Renty strukturalne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. Nr 109, poz. 750 z późn. zm.)

 

Na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135, z późn. zm.) zwanej dalej „ustawą” beneficjenci rent strukturalnych podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Informacje o osobach podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu przekazywane są do NFZ przez ZUS, do którego Agencja zgłasza beneficjentów rent strukturalnych oraz członków ich rodzin z wykorzystaniem programu PŁATNIK.

Od 1 stycznia 2013 r. prawo do świadczeń opieki zdrowotnej jest potwierdzane elektronicznie – dzięki systemowi eWUŚ. W związku z tym  Narodowy Fundusz Zdrowia wskazuje konieczność, aby w bazie osób uprawnionych do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej znajdowały się aktualne dane o ubezpieczonych i członkach ich rodzin. Błędne lub nieaktualne dane w bazach ZUS i NFZ mogą skutkować komplikacjami przy rejestrowaniu się u lekarza.

W związku z powyższym konieczne jest zweryfikowanie danych członków rodzin beneficjentów rent strukturalnych zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego, nieposiadających własnego tytułu do zgłoszenia do ubezpieczenia. Zgodnie z ustawą, członkiem rodziny beneficjenta, który może zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jest:

a) dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, dziecko obce w ramach rodziny zastępczej,  w wieku:

· do ukończenia 18 lat,

· jeżeli po ukończeniu 18 lat kształci się dalej – do ukończenia 26 lat,

· jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku.

Wnuki mogą być zgłoszone tylko w przypadku, gdy żaden z rodziców nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego lub ubezpieczeniu dobrowolnemu.

b) małżonek/małżonka

c) wstępni pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Należy podkreślić, że każdorazowe podjęcie przez ww. członka rodziny jakiejkolwiek formy zatrudnienia, lub rozpoczęcie działalności gospodarczej, lub uzyskanie statusu bezrobotnego, lub nabycie uprawnienia do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia społecznego rolników, powinno zostać zgłoszone do Agencji celem wyrejestrowania go z ubezpieczenia zdrowotnego ze statusem członka rodziny ubezpieczonego, gdyż stanowi utratę podstawy do ubezpieczenia zdrowotnego w ramach tego tytułu. Natomiast utrata przez członka rodziny spełniającego wyżej określone kryteria własnego źródła ubezpieczenia, stanowi podstawę do zgłoszenia go do ubezpieczenia. Zgodnie z przepisami ustawy, beneficjenci rent strukturalnych  zobowiązani są do informowania Agencji o wszelkich zmianach w terminie 7 dni od dnia zaistnienia okoliczności powodujących konieczność dokonania zgłoszenia. Członkowie rodziny uzyskują prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od dnia zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Aktualizacji danych członków rodziny w zakresie uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego należy dokonywać w biurze powiatowym prowadzącym sprawę rentową.

W celu zweryfikowania danych znajdujących się w bazie NFZ, ubezpieczeni oraz członkowie ich rodzin mogą zarejestrować się na portalu www.pue.zus.pl. Informacje o systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ), można znaleźć na stronie internetowej NFZ: www.nfz.gov.pl.

Kalendarium Sesji i Komisji

Numery alarmowe

Numery konserwatorów sieci kanalizacyjnej:

606 655 039

608 743 350

Numery konserwatorów sieci wodociągowej:

602 524 293

605 220 455

„CZYSTE POWIETRZE”

Gminny punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste powietrze”
Osoba kontaktowa:

Wojciech Krawczak – tel 795 324 852

Biblioteka oraz świetlice wiejskie

Godziny otwarcia gminnej biblioteki publicznej:

Łubnice (pn, śr, czw) – od 9 do 18 oraz (pt) – od 9 do 12

Wójcin (wt, pt) – od 14 do 19

Dzietrzkowice (pn, śr) – od 13 do 18

Godziny otwarcia świetlic wiejskich:

Wójcin (pn-pt) – od 18 do 21

Łubnice (pn-pt) – od 15 do 18

Kolonia Dzietrzkowice (wt, czw) – od 17:30 do 21 oraz (piątek) – od 17:30 do 20:30

Dzietrzkowice (pn) – od 17:30 do 21; (śr) – od 17:30 do 20:30 oraz (sobota) – od 15:30 do 19

PSZOK

Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.